Skutki zgrzytania zębami
- Stomatolog Estetyczny
- 21 sty 2020
- 1 minut(y) czytania

Zgrzytanie i zaciskanie zębów znacznej części sytuacji jest konsekwencją długotrwałego stresu oraz zazwyczaj wiąże się z nieprzyjemnymi rezultatami dla formy pacjentów. Jedną z bardziej nieoczywistych skutków tego problemu (tzw. bruksizmu) są ciągłe bóle głowy, zazwyczaj brane za migrenę. Zwykle pacjenci walczący z bruksizmem, pomimo tego, że zaciskają zęby w niepowstrzymany sposób, wykorzystują ogromną moc nacisku, która daje niekorzystny wpływ na kondycję uzębienia.
Do najpowszechniej znanych efektów zgrzytania i zaciskania zębów należą pęknięcia, ukruszenia oraz szybkie ścieranie zębów, a poza tym krwawienia dziąseł oraz choroby przyzębia. Zdarza się też tak, że pacjenci słyszą trzaski albo chrzęst w żuchwie lub bóle skroni i szczęki. Na takie objawy najlepiej reagować od razu, aby nie pogłębiały się związane z tym dolegliwości.
Z reguły łatwo zauważyć objawy bruksizmu. Pospieszna diagnoza oraz przeciwdziałanie, ratują kondycję zębów przed nieprzyjemnymi rezultatami tej przypadłości. Odzewem dentystów na zgrzytanie zębów są relaksacyjne szyny. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, jakie zabezpieczają je i wspierają odprężenie szczęki. Chociaż gotowe szyny są dostępne przykładowo w aptece, najodpowiedniejsze z nich są dopasowywane przez stomatologa. Wtedy pacjent ma pewność, że szyny będą dobrane do niego indywidualnie, w zgodzie z jego potrzebami oraz na pewno wyleczą problem.
W przypadku zgrzytania i zaciskania zębów wymagana jest jak najszybsza kontrola w gabinecie stomatologicznym.
Comentarios