Pionowe pęknięcie korzenia zęba należy do groźnych przypadków, gdzie niezbędna będzie interwencja dentysty. Z reguły do takiej sytuacji dochodzi na skutek poważnego zniszczenia kości. Jest to konsekwencją obecności schorzeń przyzębia, wad zgryzu lub psucia się zębów poprzez abrazję lub erozję. Korzenie są wtedy słabe i dlatego są mocniej podatne na urazy. Złamanie pionowe może pojawić się też w wyniku powikłań leczenia kanałowego i z reguły dotyczy trzonowych zębów w szczęce oraz przedtrzonowców – w górnej.
Dostrzeżenie pionowego złamania należy do trudnych. Czasami nawet RTG nie pokazuje dokładnie linii pęknięcia, przez co niełatwo dostrzec problem. Rzecz jasna stomatolog dołoży wszelkich starań, by, sformułować prawidłową diagnozę i odpowiednio zaradzić na problem. Wskazywać na to, że doszło do pionowego złamania może silny ból zależny od temperatury albo nacisku przy gryzieniu. Ignorowanie złamania może poskutkować powstaniem przetoki.
Leczenie stomatologiczne złamania pionowego niestety zalicza się do trudnych oraz zwykle kończy się ekstrakcją zęba. Naczelnym krokiem jest odpowiednia diagnoza, dzięki czemu stomatolog będzie świadom, jaką metodą może pomóc. Należy także skupić się na samej profilaktyce pojawienia się złamania pionowego. W tej sytuacji o wiele prościej zapobiegać, eliminując choroby przyzębia oraz pilnując higieny, niż leczyć nie usuwając zęba. Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem lekarz endodonta robi co w jego mocy, by nie dopuścić do powikłań.
Comments