Skutki próchnicy
- Stomatolog Estetyczny
- 3 mar 2020
- 1 minut(y) czytania

Próchnica zębów jest jedną z najpopularniejszych chorób przyzębia i zębów, które dotykają pacjentów. Początkowa faza tej przypadłości nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie sprawia bólu, jednak im głębiej dotrze do wnętrza zęba, tym poważniejsze szkody i nieprzyjemniejszy ból powoduje. Ząb zainfekowany próchnicą robi się delikatniejszy i bardziej podatny na zniszczenia. Niekiedy zmiany docierają do miazgi zębowej i są na tyle poważne, że ostatecznym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.
Najczęstszą przyczyną tworzenia się próchnicy są bakterie, które w głównej mierze pożywiają się cukrami zawartymi w jedzeniu. Na skutek aktywności bakterii następuje odwapnienie szkliwa zęba stanowiącego najsilniejszą ochronę zębów. Jedzenie, które ma w sobie dużą ilość cukrów, podatnych na fermentację, mocno wspomaga rozwój próchnicy. Szczególnie niewłaściwe dla zębów są pokarmy klejące, co szybko przylegają do powierzchni i często są ciężkie do oczyszczenia.
Poza różnymi czynnikami, jakie wspomagają powstawanie próchnicy, wielkie znaczenie ma także higienizacja jamy ustnej. W wyniku niezbyt dokładnego albo niezbyt systematycznego oczyszczania, resztki po pokarmach osiadają na zębach i powodują wytwarzanie kamienia nazębnego. Pozostałości po pożywieniu to też siedlisko bakterii, które sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia i zębów.
Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, używając pasty z fluorem oraz co pół roku odwiedzając gabinet dentystyczny.
Comments