Co robić, by wzmocnić szkliwo zdaniem dentysty?
- Stomatolog Estetyczny
- 16 kwi 2020
- 1 minut(y) czytania

Celem szkliwa jest ochrona zębiny na całej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami, które najczęściej prowadzą do uszkadzania zębów. Z tego powodu troska o szkliwo oraz wspomaganie go jest jednym z najistotniejszych czynności, jakie trzeba robić w trosce o silne zęby.
Z reguły szkliwo ulega osłabieniu ze względu na 2 czynniki. Pierwszym są kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim normalne starcie. Bywa tak, że na skutek problemów np. wady zgryzu czy zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, ścieranie szkliwa następuje za wcześnie. Oba te przypadki można naprawić dzięki wizycie w gabinecie stomatologicznym.
W przypadku szkliwa powszechnym problemem jest demineralizacja, wywoływana przez bakterie i kwasy. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować poprzez dobrze dobraną dietę, w której np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Duży wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma też używanie fluoru. Jego działanie przeciw próchnicy przynosi efektywne rezultaty, szczególnie, jeżeli pacjenci szczotkują zęby pastą z fluorem i często odwiedzają dentystę na zabiegi fluoryzacji.
Także dokładne szczotkowanie oraz prawidłowa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w porządnym stanie. Jeżeli jednak okaże się, że pacjent z różnych względów ma kłopoty ze szkliwem, dobrym sposobem jest rozmowa ze stomatologiem, który oceni, w jaki sposób można naprawić albo zastąpić uszkodzone szkliwo.
Kommentare