Jak dentysta może Ci pomóc: wkład koronowo-korzeniowy
- Stomatolog Estetyczny
- 7 lut 2020
- 1 minut(y) czytania

Leczenie stomatologiczne może być trudne, na przykład, kiedy kondycja zębów wymaga specjalistycznego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w których zęby są mocno zniszczone w wyniku np. próchnicy, ale wciąż można je wyleczyć bez potrzeby wyrywania. W takich wypadkach po zakończeniu leczenia sprawdza się uzupełnienie utworzonych ubytków – tzw. odbudowa zęba.
Stałym wypełnieniem protetycznym wykorzystywanym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły wykorzystuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy i dobrze zaczepiony w zębodole, ale koronę zęba trzeba zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać śruby lub sztyftu, jaką przyłącza się do korzenia, a z kolei protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.
Taka metodą ząb zostaje zupełnie zrekonstruowany oraz może stosunkowo dobrze zastępować ząb naturalny. W zależności od rodzaju surowca, z którego zostanie wykonany wkład i korona protetyczna. Materiałami, które zazwyczaj są używane w tym celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Co raz częściej odchodzi się już od metalu ze względu na niższą estetykę oraz ewentualność korozji. Włókno szklane jest dosyć elastyczne i trwałe, dlatego w razie potrzeby, można je wyjąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, ale jego cena jest nieco wyższa.
Comments